Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
17.12.2020 - 17.05.2021
www.facebook.com/cswlaznia

Głuchy Rechot

"Głuchy rechot"
Premiera filmu Kamili Chomicz + dyskusja online

Wydarzenie: 17 grudnia 2020 o 19.00
Miejsce: FB CSW ŁAŹNIA
Uczestnicy dyskusji: Kamila Chomicz, Paweł Janowski, Miłosz Marciniak, Piotr Zięcik

17 grudnia o 19.00 odbędzie się premiera online filmu Kamili Chomicz pt. „Głuchy rechot”, połączona z dyskusją z zaproszonymi gośćmi: Pawłem Janowskim, Miłoszem Marciniakiem oraz Piotr Zięcikiem.

Spotkanie online będzie transmitowane na żywo – zapraszamy do oglądania na:
- kanale Youtube CSW ŁAŹNIA (www.youtube.com/cswLaznia)
- fanpage CSW ŁAŹNIA na Facebooku (www.facebook.com/cswlaznia).

 

 

Głównym tematem filmu „Głuchy rechot” są żyjące w Gdańsku płazy. Zaproszeni do wypowiedzi przyrodnicy opowiadają o wiosennych wędrówkach godowych tych zwierząt, opisują także przeszkody i niebezpieczeństwa, na które narażone są żyjące w mieście płazy. Widok żaby czy ropuchy w Gdańsku – mieście bogatym w zasoby wody i od zawsze stanowiącym dom dla tych stworzeń – staje się coraz rzadszy. Dlaczego tak się dzieje?

 

W filmie pojawiają się również wypowiedzi osób związanych z planowaniem i rozwojem miasta. Poruszają temat pozytywnej, proekologicznej idei rozbudowy miasta, skupiającej się na sprawnym gospodarowaniu wodą. Przy tak niestabilnym, jak obecnie, klimacie jest to szczególnie pożądane. Czy przy przeprowadzaniu tych rozwiązań bierze się pod uwagę również płazy? Na całym świecie zwierzęta te wymierają w zastraszającym tempie, stanowiąc symbol masowego zaniku bioróżnorodności. Szacuje się, że około 50% skatalogowanych gatunków skazanych jest na wyginięcie.

 

Swoim filmem artystka pragnie zwrócić uwagę na trudną sytuację płazów, mając nadzieję, że jego produkcja posłuży jako źródło informacji i motywacji do poszukiwania rozwiązań na problemy poruszane w filmie.

 

Film „Głuchy rechot” jest efektem długoterminowej rezydencji artystycznej Kamili Chomicz w CSW ŁAŹNIA, której celem było umożliwienie zbudowania sieci współpracy oraz platformy wymiany myśli i wiedzy z badaczami i badaczkami, aktywistami i aktywistkami, urbanistami i urbanistkami, specjalistami i specjalistkami w różnych dziedzinach. Rezydencja odbywała się pod hasłem przewodnim relacji natura-miasto i refleksji nad obecnymi sposobami budowania więzi z przyrodą w dzisiejszych metropoliach.

 

Kamila Chomicz

Absolwentka biologii na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których to stara się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o istotnych kwestiach. Współpracuje z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, realizuje projekty niezależnie, a także w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich trzech latach prace artystki związane s ą z ochroną środowiska naturalnego, promocją nauki, zrównoważonego rozwoju miast i wsi oraz ekologicznej turystyki. Kilka z zainicjowanych przez Kamilę Chomicz, trwających nadal, projektów: „Głos laguny” (www.lagunabacalar.net), „Miasto drzew Trójmiasto” (facebook.com/MiastoDrzewTrojmiasto), „My Ziemianie”, „Urodzajnia”, „Życie na Ziemi” (www.zycienaziemi.pl) „Sploty” (www.sploty.org.pl).

 

Paweł Janowski

Zoolog, członek Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX. Absolwent biologii środowiskowej na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się zawodowo oraz hobbistycznie zagadnieniami związanymi z biologią i ochroną płazów oraz gadów, koncentrując swoje działania głównie na terenie Pomorza.

 

Miłosz Marciniak

Geograf, przyrodnik, od 12 lat zajmuje się czynną ochroną płazów przy inwestycjach oraz inwentaryzacją płazów i ich siedlisk na terenie województwa pomorskiego

 

Piotr Zięcik

Biolog środowiskowy, od 9 lat zajmujący się monitoringiem, badaniami i ochroną płazów w Gdańsku.

 

+ Więcej
Wstrzymaj
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
grafika: Anna Witkowska
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła