Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
14.01 - 31.01.2021

Nowa publikacja: „Miasto i sztuka”

Pod koniec 2020 r. CSW ŁAŹNIA wydała nową publikację, pt. „Miasto i Sztuka”. Powstała ona jako format pisma “Ręcznik ekstra”, będącego rozszerzeniem znanego czytelnikom, naszego czasopisma „Ręcznik”.

Oddając tę książkę czytelnikowi, mam nadzieję, że nasz wysiłek, związany zarówno z realizacją kolejnych artystycznych przedsięwzięć, jak też z edukacją artystyczną, będzie przynosić efekty. Liczę również na to, że takie dyskusje jak podsumowana tu konferencja, będą kolejnym krokiem w dążeniu do poprawy jakości życia, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju, a także impulsem dla pojawiania się nowych i wspaniałych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej.

 

Jadwiga Charzyńska

 

 

W publikacji znalazło się dwanaście tekstów poświęconych aktualnym doświadczeniom z realizacji działań artystycznych w przestrzeni publicznej. Całość podzielona jest na dwie części: pierwszą poświęconą wydarzeniu Niefestiwal zorganizowanemu w 2019 r. przez CSW ŁAŹNIA, oraz drugą będącą efektem konferencji Miasto i Sztuka. Publikacja zawiera następujące teksty:

 • Jadwiga Charzyńska (CSW Łaźnia), Wstęp
 • Kinga Jarocka, Anna Szynwelska (CSW ŁAŹNIA), NIEFESTIWAL
 • Michalina Domoń (kuratorka niezależna), Kampania plakatowa i sztuka w przestrzeni miasta jako pretekst do debaty publicznej
 • Z wolnością w tle – uliczne re-definicje. Z Iwoną Zając, Piotrem Szwabe i Jackiem Wielebskim rozmawia Aleksandra Litorowicz (Bęc Zmiana)
 • Else Marie Bukdahl (Uniwersytet Aalborg), Czy sztuka site-specific może stworzyć nowe sposoby myślenia, zaangażowania, a nawet działania?
 • Barbara Horvath (kuratorka niezależna), Czy sztuka publiczna może zmieniać warunki życia?
 • Taru Tappola (HAM Helsinki), Sztuka publiczna w Helsinkach: przykłady, praktyki i wyzwania
 • Mirosław Haponiuk (OMIT Rozdroża), Open City Sztuka jako ciało obce. Doświadczenie Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej OTWARTE MIASTO
 • Enrico Lunghi (Ministerstwo Edukacji, Luksemburg), Co ma wspólnego „sztuka w przestrzeni publicznej” ze swoją rzeczywistą publicznością?
 • Grzegorz Piątek (kurator, krytyk), Sztuka w przestrzeni publicznej Warszawy. Spojrzenie krytyka architektury i mieszkańca.
 • Agnieszka Kulazińska, Aleksandra Księżopolska (CSW ŁAŹNIA), Działania Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w przestrzeni publicznej
 • Piotr Stasiowski, Marta Wróblewska, Gabriela Warzycka-Tutak (GGM), Działania Gdańskiej Galerii Miejskiej w przestrzeni publicznej
 • Barbara Sroka (IKM), Działania Instytutu Kultury Miejskiej w przestrzeni Gdańska

Zaproszeni Autorzy to międzynarodowi kuratorzy i teoretycy sztuki. W każdym egzemplarzu znajduje się drukowana wkładka ze zbiorem zdjęć z wydarzenia Niefestiwal Miasto i Sztuka 2019, a także plakat pochodzący z kampanii „Moja wolność”, gdańskiego artysty Patryka Hardzieja.

 

Wydrukowane egzemplarze po zniesieniu obowiązujących obostrzeń epidemicznych, będą dostępne są dla czytelników bezpłatnie w obu siedzibach CSW ŁAŹNIA.

Przy okazji publikacji „Miasto i sztuka” powstał również specjalny tekst niemieckiego artysty Uwe Gössela, który stworzył ideę projektu pn. „Bodenproben". Tekst skupia się na czasowo i przestrzennie nieuchwytnymi wymiarami ziemi i historii ludzkości. Autor za punkt wyjścia traktuje fakt, że Gdańsk i Berlin znajdowały się pod tym samym lodowcem, a ziemia i jej ochrona powinna być wspólną wartością ponad jakimikolwiek podziałami. Opisany projekt powstał z przeznaczeniem do zrealizowania projektu artystycznego w przestrzeni Nowego Portu. Sytuacja epidemiczna jednak uniemożliwiła realizację tego dzieła. Cały tekst do pobrania TUTAJ (177 KB, PDF).

 

+ Więcej
Wstrzymaj
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Fragment okładki "Miasto i sztuka"
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła