Cześć, drodzy Artyści/Naukowcy/Wodolubni/Przyjaciele!
Otwieramy nabór prac do Blue Humanities Archive!
The Blue Humanities Archive to interdyscyplinarny projekt realizowany na przecięciu sztuki cyfrowej, humanistyki środowiskowej i nowych technologii w celu zwiększenia i wsparcia ochrony zanikającej bioróżnorodności wód słonych i słodkich. Projekt ma na celu łączenie artystów, którzy myślą o wodzie poprzez sztukę cyfrową i którzy w eksperymentalny sposób podchodzą do swojej troski o „niebieską roślinę”. Tworzy platformę do networkingu i idei zrównoważonej wodnej bazy danych, którą chcemy rozwijać razem z Tobą!
Aby dowiedzieć się więcej o BhA, odwiedź naszą stronę internetową: bluehumanitiesarchive.com i prześlij swoją pracę, klikając „submit”.
Termin nadsyłania upływa 5 kwietnia.
Projekt będzie miał swoją premierę podczas konferencji „Deep Sea Babies: Navigating Between Dystopias and Utopias for the Blue Planet”. Prace zakwalifikowane do projektu staną się częścią wystawy 14 kwietnia w Domu Norymberskim w Krakowie.
The Blue Humanities Archive to interdyscyplinarny projekt realizowany na przecięciu sztuki cyfrowej, humanistyki środowiskowej i nowych technologii w celu zwiększenia i wsparcia ochrony zanikającej bioróżnorodności wód słonych i słodkich. Istotą projektu jest stworzenie ekologicznej bazy danych poświęconej środowiskom wodnym. Docelowo archiwum będzie oparte na technologii cyfrowego przechowywania danych DNA i przyjmie płynną formę kropli. Rozumiemy wodę jako niebinarną, tranzytową i efemeryczną substancję, która wspiera ideę queerowych ekologii, tożsamości i sprawiedliwości środowiskowej oraz zasila feminizmy piątej fali. Naszym celem jest stworzenie zrównoważonego i multisensorycznego modelu dokumentowania zagrożonych gatunków, zachowanie pamięci o wymarłych środowiskach wodnych oraz otwarcie kolektywnej przestrzeni dla sieci hydrofeministycznych połączeń. Pragniemy wielogatunkowej przyszłości z udziałem akwatycznie zaangażowanej sztuki cyfrowej.
Autorkami projektu są Cyber Nymphos:
WetMeWild (aka Justyna Górowska) i Underwater Activist (aka Ewelina Jarosz).
Justyna Górowska (ona/jej) jest hydrofeministką i artystką performance, a także współpracowniczką w interdyscyplinarnych projektach na styku sztuki, technologii i aktywizmu społecznego. Jako dziecko zakochała się w wodnych stworzeniach rzeki Skawa w południowej Polsce. Wystawiała w Berlinie, Dżakarcie, Warszawie i Nowym Jorku. W 2020 roku uzyskała tytuł doktory na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.
Ewelina Jarosz (ona/oni) jest badaczką w nurcie błękitnej feministycznej humanistyki, artystką performance, współtwórczynią interdyscyplinarnych projektów hydro-sztuki. Jako dziecko Bałtyku dorastała w towarzystwie sinic i glonów. Tytuł doktory nauk humanistycznych uzyskała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ewelina została dwukrotnie wyróżniona stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie jest adiunktką w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych w Uniwersytecie Pedagogicznym.