Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
01.06 - 03.08.2020
www.artunboxing.com

#artUNBOXING

Wystawa online dostępna na:
www.artunboxing.com
Facebook CSW ŁAŹNIA + www.laznia.pl

Wernisaż: poniedziałek 1 czerwca o 18.00
Otwarcie w formie live-streamingu na kanałach internetowych Facebook i Instagram Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Wydarzenie potrwa od 1 czerwca do 3 sierpnia
Nowy odcinek w każdy poniedziałek o 18.00
Kuratorka: Kinga Jarocka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sztuka w przestrzeni wirtualnej z powodzeniem może korzystać z języka znanego już internautom. Projekt Filipa Ignatowicza, prezentowany przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA jako indywidualna wystawa online, pt. „#artUNBOXING” to video-performance dokamerowy stworzony specjalnie dla przestrzeni internetowej seriwsu YouTube. Na wystawę składa się seria dziesięciu prac. Wydarzenie potrwa od 1 czerwca do 3 sierpnia – w formule cotygodniowej, poniedziałkowej publikacji nowego odcinka.

 

Prezentowane na wystawie dziesięć epizodów YouTube’owego show powstały z inspiracji internetowym gatunkiem wideo tzw. „unboxing”. Założeniem takich filmów jest rozpakowywanie produktów, zazwyczaj popularnych i drogich, a następnie recenzowanie ich wyglądu oraz działania. Najczęściej są to telefony, aparaty, kamery, ale zdarzają się także meble, ubrania, a nawet żywność. Zamiast przedmiotów typowych dla tego gatunku artysta otwiera zakupione dzieła sztuki, przedmioty sygnowane przez artystów bądź gadżety z wystaw. Dokonuje jednocześnie ich performatywnego przejęcia. Zatem w ogromie obiektów, na których można dokonać tytułowego „unboxingu”, Filip Ignatowicz proponuje widzom tego formatu zupełnie nowe, nieznane im obiekty- obiekty sztuki. Staje się prekursorem gatunku „artUNBOXINGU”, który sam tworzy.

 

Akt pierwszego rozpakowania paczki, jej sprawdzenia, test zakupionego przedmiotu - stanowi kwintesencję działania performatywnego. Działanie to jest konsekwentnie realizowanym przez artystę projektem, polegającym na badaniu granic pomiędzy sztuką a produktem, konsumpcją a kulturą. Ignatowicz bardzo często nawiązuje do takich zjawisk jak: makdonaldyzacja, disneizacja, autoutowarowienie, czy też lovemarketing. Przejmując elementy charakterystyczne dla komercyjnych, internetowych przestrzeni dokonuje przejęcia również po to, by wideo stało się pretekstem do rozmowy na temat kondycji sztuki w dobie społeczeństwa konsumpcyjnego, ale także zachęca ludzi młodych i najmłodszych do odbioru sztuki współczesnej. Publiczność internetowa jest tą, do której głównie adresuje swoje działanie.

 

W ramach wystawy „#artUNBOXING” zobaczyć będzie można obiekty związane m.in. z Łodzią Kaliską, Andym Warholem, KAWSem, Guerilla Girls i wieloma innymi artystami.

Jak przywołuje autor - prawdopodobnie, gdyby zliczyć wszystkie wyświetlenia, więcej osób widziało rozpakowanie iPhone'a na YouTube niż samych iPhone'ów w ogóle wyprodukowano. Nikt do tej pory nie próbował „otworzyć i rozpakować” na ekranie dzieła sztuki, a na pewno nie w formie swojego działania twórczego. Być może Ignatowicz stanie się trendsetterem „unboxingu” sztuki? Jak na razie zachęca do dzielenia się tym z użytkownikami sieci.

 

Koncepcja artUNBOXING powstała w 2014 roku (pierwotnie miało być to jednorazowe działanie transmitowane na żywo podczas festiwalu performance). Pierwszy odcinek (nigdy nieopublikowany w internecie) jako pilot do serii został zarejestrowany 12 listopada 2015 roku. Dzieła z serii realizowane były jako dwa zadania stypendialne ze środków dla twórców kultury Województwa Pomorskiego i jako część pracy doktorskiej na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk. Dopiero wystawa w ŁAŹNI jest pierwszym tak szerokim działaniem w ramach tego longtermowego projektu.

 

Obecna sytuacja zagrożenia epidemicznego i poszukiwania contentu kulturowego poza fizycznymi instytucjami kultury sprawiła, że ruszamy z projektem artUNBOXING na dedykowanym kanale YouTube i stronach ŁAŹNI. 

Subskrybujcie kanał artUNBOXINGu!

 

Facebook/CSW ŁAŹNIA

www.artunboxing.com

 

            

 

Prace z serii artUNBOXING powstawały także jako część projektu artystyczno-badawczego „FESTYN SZTUKI (...)” na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

+ Więcej
Wstrzymaj
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
#artUNBOXING_by Filip Ignatowicz
Partnerzy
Logotyp, Miasto GdańskLogotyp, Portal Samorządu Województwa PomorskiegoLogotyp, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła