Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
19.06 - 30.08.2020
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

Javier Rodríguez - Cobra

Javier Rodríguez
COBRA
Rysunek

Otwarcie wystawy : 19 czerwca o 15.00 | CSW ŁAŹNIA DOLNE MIASTO
Otwarcie wystawy online: 26 czerwca o 18.00 | FACEBOOK CSW ŁAŹNIA

CSW ŁAŹNIA 1 Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1
Wystawa: 19 czerwca - 30 sierpnia 2020
Godziny otwarcia:
piątek od 15.00 do 20.00
sobota - niedziela od 12.00 do 20.00

Ciche godziny w CSW ŁAŹNIA w każdą sobotę w trakcie trwania wystaw: 12.00 - 14.00

Informujemy, że jednocześnie na sali wystawienniczej może przebywać maksymalnie 5 osób.
Wszystkim zwiedzającym zapewniamy dostęp do płynu dezynfekującego do rąk.
Wszystkie osoby zwiedzające CSW ŁAŹNIA zobowiązane są do zakrywania twarzy prawidłowo założoną maseczką.*

*wyjątek stanowią dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa ze względu na trudności w oddychaniu, lub są niezdolne do samodzielnego zasłaniania twarzy
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Javier Rodriguez to chilijski artysta zajmujący się fotografią oraz rysunkiem. Doktorat z zakresu sztuk pięknych uzyskał na Universidad Politécnica de Valencia w Hiszpanii. Wykłada jako profesor rysunku i malarstwa w Chile. Problematyka jego twórczość niezmiennie oscyluje wokół zagadnienie zła.

W prezentowanym w CSW Łaźnia cyklu rysunkowym „Cobra” artysta stara się zrekonstruować najnowszą historię Chile, obszarem jego śledztwa są przypadki tortur dokonanych przez przedstawicieli chilijskiego aparatu państwowego w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Doszło do nich w szerszym kontekście strukturalnej przemocy zwanej post-dyktaturą, czyli czasach po obaleniu rzędu generała Pinocheta. W swojej pracy artysta sięga po język eseju historycznego, grafiki politycznej, kina, powieści szpiegowskich miesza stylistyki charakterystyczne dla fotorealizmu i ekspresjonizmu.

Główny bohater, niczym w kinie szpiegowskim, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo stara się dotrzeć do byłego agenta instytucji wywiadowczej La Oficina, organizacji która działała w pierwszych latach przemian demokratycznych. Więzień opowiada mu o stosowanych procedurach i jego związku z CNI (tajną policją Pinocheta) a także o kilku przypadkach tortur z lat 2011 – 2013. Miejscem akcji jest stara łódź/STATEK nękana przez silną burzę.

Opowieść nie jest tylko prostą, historyczną rekonstrukcją faktów. Artysta w swoich pracach zawarł także filozoficzną refleksję nad pojęciem zła, które łączy współczesne przypadki tortur z torturami w czasach dyktatury w celu zrozumienia jak opłakane są skutki strukturalnej przemocy pozostawionej przez Pinocheta.

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła