Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
22.05 - 28.06.2020
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Koncepcja obrazu - Twórcy Galerii Koło

Artyści: Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz Maciej Sieńkowski, Krzysztof Wróblewski

CSW ŁAŹNIA 2 Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wystawa: 22 maja - 28 czerwca 2020
Godziny otwarcia:
piątek od 15.00 do 18.00
sobota - niedziela od 12.00 do 18.00
Wstęp bezpłatny

Informujemy, że jednocześnie na sali wystawienniczej może przebywać
maksymalnie 5 osób.
Wszystkim zwiedzającym zapewniamy dostęp do płynu dezynfekującego do rąk.
Wszystkie osoby zwiedzające CSW ŁAŹNIA zobowiązane są do zakrywania twarzy prawidłowo założoną maseczką.*
*wyjątek stanowią dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa ze względu na trudności w oddychaniu, lub są niezdolne do samodzielnego zasłaniania twarzy

6 marca w CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie otwarta została wystawa "Koncepcja obrazu - Twórcy Galerii Koło". Zapraszamy na jej ponowne zwiedzanie. Wystawa będzie czynna od 22 maja do 28 czerwca w piątki, soboty i niedziele. Zapraszamy do ŁAŹNI!

 

Galeria Koło powstała w Gdańsku w październiku 1995 roku i działała na podstawie porozumienia grupy gdańskich artystów ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków O/ w Gdańsku. Galerię, która znajdowała się przy ulicy Piwnej 66/67 prowadzili i wspólnie decydowali o jej programie: Dominika Krechowicz, Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński i Krzysztof Wróblewski oraz do 1999 roku Maciej Sieńkowski. Galeria zakończyła swoją działalność w kwietniu 2003 roku.

 

Galeria Koło od początku powstania była niekomercyjną przestrzenią dla sztuki. Powstała z potrzeby stworzenia "innego miejsca" niż te, które w tamtym czasie istniały w Gdańsku. Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz, Maciej Sieńkowski i Krzysztof Wróblewski w latach 90 kiedy kształtował się polski nurt krytyczny, a pewne działania artystów zaczęły się instytucjonalizować postanowili stanąć niejako w opozycji do głównego nurtu. Poprzez kolektywne działanie ukształtowali program galerii, który w dużej mierze bronił wartości wywodzących się z malarstwa w sztuce współczesnej. Premierowa wystawa Galerii Koło była ukłonem w stronę doświadczonych twórców starszego pokolenia, których działalność artystyczna bezpośrednio odnosił się do idei awangardy: Anny Fiszer, Kazimierza Ostrowskiego i Jerzego Wielickiego. Na przestrzeni lat w Galerii Koło zaprezentowanych zostało ponad 50 wystaw, zorganizowano także prezentacje w Polsce oraz za granicą ( m.in.: w Anglii, Austrii, Niemczech).

Program galerii w dużej mierze krystalizował się wokół koncepcji obrazu, sposobu myślenia wywodzącego się z tradycji myśli konstruktywistycznej i konceptualnej. Specyfika galerii odzwierciedlała rozumienie sztuki charakterystyczne dla piątki artystów, którzy animowali jej działalność.

 

Celem wystawy w CSW ŁAŹNIA jest przyjrzenie się, jak zmieniła się twórczość artystów tworzących program galerii na przestrzeni lat. Co ich łączy? Czy łatwo odnaleźć wspólny mianownik ich malarskich poszukiwań? Jak każdy z nich rozumie przywołaną w tytule koncepcję obrazu? Galeria Koło razem z programem stworzonym wokół niej stanie się historycznym punktem odniesienia, momentem w którym wykrystalizowała się koncepcja twórczości tychże artystów. Czy nadal łączy ich podobne myślenie o malarstwie? Jak idee dyskutowane poprzez program galerii rozwinęły się w ich twórczości?

 

Jan Buczkowski (ur. 1961 r., Krzczonów)

 

Ukończył PLSP w Nałęczowie w 1981 roku. W latach 1981-86 studiował malarstwo w PWSSP w Gdańsku w pracowniach prof. Kiejstuta Bereźnickiego, prof. Mieczysława Olszewskiego, prof. Hugona Laseckiego oraz dyplomowej pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 1995-2003 współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem. Jest min. autorem cyklu obrazów „Biało na białym” wielokrotnie prezentowanych na wystawach. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Kierownik Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Pełnomocnik rektora ds. artystycznych.

 

Krzysztof Gliszczyński (ur. 1962 r. Miastko)

Ukończył PLSP w Szczecinie w 1982 roku. W latach 1982-87 studiował malarstwo w PWSSP w Gdańsku w pracowniach prof. Hugona Laseckiego oraz dyplomowej pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 1984-87 założyciel i prowadzący Studencką Galerię Wlot. W latach 1995-2003 założyciel i współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Pomysłodawca Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawanej przez ZPAP w Gdańsku. Dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku w latach 2008-2012. Prorektor ds. rozwoju i współpracy ASP w Gdańsku w latach 2012-2016. Tytuł profesora otrzymał w 2011r. Obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Stypendysta DAAD na 9 miesięcznym pobycie w Worpswede w 1992 roku, Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku w 2000 r , Nagrody: „Bielska Jesień ’93, XVI Festiwal Malarstwa w Szczecinie ’96, oraz Rektorskie ASP I st. w 2000 roku II st. w 2003 i 2011 r. oraz I st. w 2014 roku. W 2015 roku otrzymał odznakę honorową MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureat Nagrody w dziedzinie malarstwa na III Triennale Sztuki Pomorskiej w PGS w Sopocie. Pobyty rezydencyjne w Chinach, Francji, Izraelu, Niemczech. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektem i filmem.

www.krzysztofgliszczynski.com

 

Dominika Krechowicz (ur. 1964 r. Gdańsk)

Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1988 r. Od 1996 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, obecnie na stanowisku profesora uczelni. W latach 1995-2003 współtworzyła galerię Koło w Gdańsku. Jest autorką prac malarskich: Flagi, Alians znaków oraz fotograficznych: Działki, Double time, Błękit Szadółek. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 1997 roku otrzymała brązowy medal w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień 1997”. W 1999 brała udział w międzynarodowym projekcie „Interim”, Schloss Plüschow w Niemczech. W 2002 roku otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 roku otrzymała stypendium The Pollock-Krasner Foundation za realizację cyklu malarskiego Flagi. W 2014 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

 

Maciej Sieńkowski (ur. 1962 r. Gdańsk - zm. 2014 Augustów)

Studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w latach 1981-85. Następnie w latach 1985-90 studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Hugona Laseckiego. Od 1990 do 2014 roku pracował jako pedagog w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Współpracował z galerią C14, galerią Jesionowa i galerią Wyspa.

 

Krzysztof Wróblewski (ur. 1962 r. Przasnysz)

Urodzony w Przasnyszu w 1962 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Pracuje na stanowisku prof. uczelni w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wystawia od 1986 roku od udziału w Ekspresji lat 80-tych w galerii BWA w Sopocie. W latach 1995 – 2003 współtworzył galerię Koło w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, konstruuje obiekty przestrzenne i rzeźby, tworzy malarstwo monumentalne w przestrzeni publicznej. W 1992 roku rozpoczął komponowanie symetrycznych obrazów składających się z realistycznych i abstrakcyjnych powierzchni. Połowę obrazu stanowią zawsze układy trójkątów. Relacje pomiędzy realizmem i abstrakcją oraz współzależność malarstwa i fotografii są kluczowymi zagadnieniami w jego twórczości. Jego prace często tworzą cykle tematyczne. Od 1997 roku realizuje przedsięwzięcie pt. Wycinki / Clippings. W 2000 roku rozpoczął projekt malarski pt. Obrzeża. Laureat nagród, wyróżnień i stypendiów. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w kraju (m.in. kolekcja Nomus) oraz za granicą.

 

Archiwalny materiał filmowy prezentowany na wystawie dzięki uprzejmości TVP3 Gdańsk

+ Więcej
Wstrzymaj
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Maciej Sieńkowski, Alfabet, Cytaty z Ciorana, fot. Adam Bogdan
fot. Adam Bogdan
Krzysztof Gliszczyński, Panta rhei, fot. Adam Bogdan
Krzysztof Gliszczyński, Perpetum pictura 2, Perpetum pictura 2, fot. Adam Bogdan
Dominika Krechowicz, Alians znaków, fot. Adam Bogdan
Jan Buczkowski, bez tytuł, fot. Adam Bogdan
Krzysztof Wróblewski, 99 naukowców i wynalazców, fot. Adam Bogdan
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła